wsiepolskie.pl

Encyklopedia Wsi i Regionów województwo dolnośląskie / powiat polkowicki / gmina Chocianów

Michałów

www.michalow.59-140.wsiepolskie.pl

Mieszkańcy, wybitne postacie / Obecni mieszkańcy

Każde nowe pokolenie w naszej wsi jest od urodzenia nauczone kultury, wiary, miłości do ojczystej ziemi.  Pamiętamy, skąd się pochodzi, jakim się jest i komu zawdzięcza to, że właśnie na michałowskich terenach mógł się wychować. Każdy pamięta z opowiadań naszych ojców ,dziadków jakie ma korzenie. 


W naszej wiosce bez problemu znajdę się tacy,którzy aktywnie biorą udział w życiu i rozwoju wsi.
Takimi osobami są:

Nasza była sołtys Pani Józefa Łukasik. (Nadmieniam, że po ostatnich wyborach tę funkcję pełni  Pan Bogdan Nuciński
). 
Pani Józefa starała się jak najlepiej sprawować władzę sołtysa. Zawsze zabiegała o pomoc na przykład  w remoncie dróg. Rozpoczętą sprawę dopinała na ostatni guzik. Pan Bogdan jest naszym nowym sołtysem . Także należy do ludzi dynamicznych, pomysłowych. Z pewnością wiele dobrego będzie się działo na terenie naszej wsi.

Następną taką osobą jest Pan Michał Romaniak. 
Pan Michał po Akcji Wisła prowadzi skrupulatne statystyki dotyczące ludzi z tamtego transportu. Odnotowuje narodziny i pogrzeby michałowian, a w okrągłą rocznicę śmierci każdego z nich w przydrożnej kapliczce, niedaleko swego domu, stawia świeczki za dusze zmarłych.  
   - Dokładnie przyjechało nas 165 osób - pokazuje precyzyjnie wykonane tabelki. - Najstarsza miała 78 lat, a najmłodsze dziecko kilka dni, urodziło się w wagonie we Wrocławiu.http://www.przegladprawoslawny.pl/foto/243mich.jpgDziś (04.05.2011r.)przeprowadziłam wywiad z naszym panem sołtysem.

1.Jak długo mieszka Pan w Michałowie ?

 - Mieszkam tu już jakieś 5 lat aktualnie (dodając)

2. Proszę coś nam opowiedzieć o sobie ? Czym się Pan zajmuje na co dzień?

-Na co dzień hym… Ponad  15 lat pracowałem   w kopalni ZG LUBIN jako górnik
operator. Rozpocząłem pracę (pamiętam to jak wczoraj)  1 czerwca 1976 roku. W  roku 1988 uległem wypadkowi . Od roku 1989  do dziś jestem na rencie z tytułu wypadku w pracy. 1 sierpnia 1989 roku zostałem wybrany na funkcje przewodniczącego SOLIDARNOŚCI kopalni Lubin. Kadencje związkowe są czteroletnie. Od 1989 roku pełnię tę funkcję do dziś. 

3. Dlaczego zdecydował się Pan ubiegać o posadę sołtysa?

 -Dlaczego się zdecydowałem? Ponieważ lubię pomagać ludziom. W pracy jak i poza nią. 

4. Co chciałby Pan - jako sołtys zrobić dla mieszkańców Michałowa?– Czy ma Pan jakieś plany związane np. z rozwojem Michałowa. 


- Sam na pewno niczego nie osiągnę  Na razie dbam o porządek na placu zabaw i przy świetlicy. Myślę, że do końca maja (przy pomocy innych) pomalujemy słupki wokół placu zabaw, odnowimy plac zabaw tak, żeby
każdy młody człowiek mógł mile spędzić czas. Często odwiedzam naszego Pana Burmistrza- przypominam Mu o Michalowie i jego potrzebach.  Ostatnia moja wizyta w Urzędzie MiG w Chocianowie dotyczyła potrzeby remontu przystanku głównego, który od dłuższego czasu straszy przejezdnych. Na pewno chciałbym zmienić stan dróg naszej wioski, chciałbym ,żeby drogi były  lepiej oświetlone.   „ TRZEBA MIEĆ NADZIEJĘ, ŻE WSZYSTKO  SIĘ UDA- UŁOŻY”  (mówi Pan sołtys)  „ ZAJĘĆ MI NIE BRAKUJE”. Chce pomóc najbiedniejszym rodzinom w Michałowie będę ich wspierał oraz już mam plany na rozdanie im chleba. 

5.Jak Pan ocenia inicjatywę reprezentowania i promowanie naszej wsi w Internecie poprzez tworzenie, np.  Interaktywnej  Encyklopedii Wsi Polskich? Czy uważa Pan to działanie za korzystne dla rozwoju i promocji naszej wsi?

-Każda inicjatywa, która podnosi walory turystyczne i rekreacyjne zawsze będzie na plus. Powinniśmy się
chwalić tym, co mamy. Cieszę się, że o naszej wsi będzie można przeczytać w internetowej encyklopedii. to promocja na skale globalną. Gratuluję pomysłu.

6.Jak Pan ocenia   funkcjonowanie OSP Michałów?

 - Ja jako sołtys pomogę młodym strażakom OSP Michałów- fakt trzeba odnowić budynek Ochotniczej Straży ,ale
małymi kroczkami dojdziemy ładu.  Chcę pomagać młodym ludziom i zrobię wszystko, by ich wspomóc finansowo i nie tylko oraz będę ich dopingować  cały czas. Tak jak pomagałem sąsiednim OSP np.  w Raszówce, Jaroszówce.

Bardzo dziękuję za rozmowę.