wsiepolskie.pl

Encyklopedia Wsi i Regionów województwo dolnośląskie / powiat polkowicki / gmina Chocianów

Michałów

www.michalow.59-140.wsiepolskie.pl

Krajoznawstwo i turystyka

Jak co roku w Michałowie odbywają się liczne imprezy, takie jak Watra i Reggae.

Watra - do Michałowa  przyciąga co roku  nie tylko Łemków, ale i innych ludzi, którym ta kultura jest bliska
bądź po prostu lubią biesiadę, ognisko, śpiew. W tym roku Łemkowska Watra na Obczyźnie była szczególna, bo obchodziła jubileusz. I to nie byle jaki, bo  ćwierćwiecze. W piątkowy wieczór (5 sierpnia) rozpalił ją najstarszy 
mieszkaniec Michałowa Jarosław Herbut, który - po Janie Dubecu, Wasylu Romaniaku i Janie Kaniuczku - jest już czwartym człowiekiem w historii Watry,  który tym symbolicznym gestem rozpoczyna spotkanie. Przez ćwierć wieku ognisko płonęło chyba w sześciu różnych miejscach, ale jego idea jest wciąż ta sama -  skupiać i przekazywać tradycję i kulturę.  W Michałowie, na jednej z  największych imprez tego narodu, Łemkowie, którzy od czasu Akcji Wisła żyją w 
rozproszeniu, mogą się wspólnie spotkać.


29 sierpnia w Michałowie (gmina Chocianów) startuje Piknik Reggae.  
Całodniowy festiwal muzyki reggae zakończy się dopiero nad ranem. Na świeżym powietrzu, pod gwiazdami, fani reggae i ska, będą mieli doskonałą okazję zakończenia sezonu muzycznych wydarzeń tego lata. Impreza zapowiada się gorąco. Gwiazdy uroczystości zaprezentują niemal wszystkie gatunki i odcienie muzyki ze słonecznej Jamajki.Dzięki staraniom Eryka Aliry-organizatora, na Pikniku Reggae po raz pierwszy w Polsce wystąpi długo oczekiwana, niekwestionowana legendarna gwiazda Afro Roots Reggae z Czarnego Lądu - Alpha Blondy & The Solar System, dzięki któremu reggae w ten dzień nabierze charakterystycznego, afrykańskiego brzmienia. 
Oprócz Alpha Blondy, w Michałowie zobaczymy znany dobrze w Polsce skład, African Head Charge. Ta jedyna w swoim rodzaju grupa łączy mistyczne afrykańskie brzmienia z ciężkimi dubowymi dźwiękami. Polscy fani African Head Charge nie mieli jak dotąd zbyt wiele okazji zweryfikować prawdziwości tych słów - z tym większą przyjemnością zapraszamy więc na drugi w ich historii występ w Polsce, podczas tegorocznego Pikniku Reggae. 
Na scenie poza zagranicznym reggae, usłyszymy też wrocławskie Tumbao Riddim Band, z którym na specjalne zaproszenie na ten wieczór, wystąpią Bob One, Junior Stress oraz Miodu z Jamala i wielu innych wykonawców. Ma być też niespodzianka grająca folk - ska.Festiwal poprowadzi pomysłodawca i organizator Eric Alira, w przeszłości znany jako zwycięzca Polsatowskiego Reality Show „BAR”, Prezes Stowarzyszenie Polska-Afryka. Przez cały dzień i całą noc na piknikowej polanie będzie można dobrze zjeść, dobrze wypić, potańczyć, zrelaksować się i przeżyć niezapomniane chwile. Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwać profesjonalna ochrona. Wszystko wskazuje zatem, że na michałowskiej łące otoczonej lasem odbędzie się iście mistrzowska uczta muzyczna. Dźwięki płynące ze sceny w połączeniu z otoczeniem i niepowtarzalnym klimatem koncertów reggae, nie pozwolą o sobie zbyt szybko zapomnieć! Organizatorami imprezy są: Ośrodek Kultury i Sztuki (OKiS) we Wrocławiu i Stowarzyszenie Polska-Afryka, przy współpracy z Lion Stage Management.